Solana Karbon Emisyonunu Takip Eden İlk Akıllı Sözleşme Oldu

Shiba sisteminde Metaverse tanıtımı

Solana, Karbon Emisyonunu Takip Eden İlk Akıllı Sözleşme Oldu.

Solana (SOL), Ethereum'a (ETH) karşı olan rekabetiyle tanınan en büyük altcoinlerden biridir ve çevreye duyarlılık göstermek amacıyla yeni bir karbon emisyonu takipçisini duyurdu. Solana Vakfı, karbon emisyonunu gerçek zamanlı olarak ölçülen ilk akıllı sözleşme projesi haline getiren bu takipçiyi duyurdu.

Vakıf, Seattle merkezli karbon veri platformu Trycarbonara ile işbirliği yaparak karbon emisyonunu takipçisini geliştirdi. Solana, ağını daha enerji verimli hale getirmeyi umduğu birçok yeni özellik üzerinde çalıştığını açıkladı. Bilgi ve Bilgi İşlem Teknolojisi (ICT) küresel karbon emisyonlarının yüzde 3,9'unu oluşturduğunu belirten Vakıf, gerçek zamanlı karbon emisyonu verileriyle yapılan doğru ölçümün, karbon emisyonunu azaltmaya yönelik ilk adımı temsil ettiğini söyledi.

Solana Vakfı, projenin devam eden karbon emisyonunu güncel ve kapsamlı bir şekilde ölçülmesini sağlayacağını belirterek karbon emisyonu takipçisinin yazılımını doğrudan Solana düğümlerine yerleştirdi. Karbon emisyonu veri portalında, Solana ağında gerçekleştirilen işlemlerin neden olduğu karbon emisyonunun neye eşdeğer olduğunu gösteren bir karşılaştırma tablosu da bulunuyor.

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan solana ekibinin açıklamasını özetlemek gerekirse şu şekildedir.

Bugün, Solana Vakfı, TryCarbonara tarafından oluşturulan yeni bir veri portalı sayesinde Solana'yı gerçek zamanlı olarak ölçülen emisyonu olan ilk blok zincirlerinden biri yaparak iklim mücadelesinde öncülük ediyor.

Emisyon takipçisi, RPC düğümlerinin emisyonlarını, bireysel doğrulayıcıların karbon ayak izlerini ve donanım üretimi ve taşımacılığı da dahil olmak üzere taşınan emisyonları dinamik olarak değişen işlem hacmine ve doğrulayıcı ağındaki değişikliklere göre değişiyor.

Tracker ayrıca Solana blok zincirinin karbon ayak izini ve zincirle ilgili bireysel etkileşimleri perspektifte değerlendirmeye yardımcı olan karşılaştırma grafikleri de içeriyor. Solana Vakfı'nın çabalarının diğer blok zincirleri ve projelerin emisyonlarını ölçmeye ve daha yenilenebilir bir zincir topluluğu oluşturmaya yönelik benzer adımlar atmaları için ilham kaynağı olmasını umuyoruz.

Solana Piyasada Ne Durumda?

CoinMarketCap'in verilerine göre, SOL'un fiyatı bu yazının yazıldığı sırada 21,83 dolar ve gün içinde %2,87 oranında artış kaydetti. SOL, 6 Kasım 2021 tarihinde 260,06 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve şu anda 8.57 milyar dolar piyasa değerine sahip. Bu popüler altcoin, en büyük 10 kripto para arasında ve aynı zamanda en büyük 9 altcoin olarak yer alıyor. Solana Vakfı, diğer Blockchain ağlarına ve projelerine ilham vermek ve daha yenilikçi bir Blockchain topluluğu oluşturmak için benzer adımlar atmalarını umuyor.

LATEST NEWS

LATEST NEWS

READ MORE
READ MORE
2023-04-23T02:02:41+03:00

Başlık

Go to Top