Osmosis 2.0 Yükseltmesi: OSMO Tokenomikleri için Yeni Dönem

Shiba sisteminde Metaverse tanıtımı

Osmosis 2.0 Yükseltmesi: OSMO Tokenomikleri için Yeni Dönem

Son zamanlarda, Cosmos ağı üzerinde popüler bir merkeziyetsiz borsa (DEX) olan Osmosis, Osmosis 2.0 yükseltmesini geliştirmeyi planlıyor ve bu, OSMO tokenomiklerini önemli ölçüde etkileyecek.

Osmosis ekibi, üç farklı teklif ile tokenomikleri iyileştirmeyi amaçlıyor. İlk teklif, günlük emisyonları %50 oranında azaltarak OSMO’nun emisyon programını genişletmeyi amaçlıyor. Ancak, bu tek değişiklik yapılırsa, maksimum arz 1 milyara ulaşmayacak, yaklaşık 780 milyon OSMO olacak. Bu sebepten dolayı belirtilen maksimum kripto arzının korunması adına ilerleyen zamanlarda yönetim önerisiyle thirdening süresinin uzatılması planlandığını söyleyebiliriz. Osmosis’te thirdening, OSMO token ihracının her yıl üçte bir oranında azaltıldığı bir süreçtir.

Osmosis 2.0 DEX, OSMO Tokenomiklerini Geliştirmek İçin Yeni Yöntemler Planlıyor

Ayrıca ilk teklife nazaran başka bir teklif daha sundular, ilk teklifin etkisini daha aşağı çekebilmek adına emisyon oranını değiştirmeyi planlıyor. Bu değişiklik, staking ve havuz teşviklerinin artmasına neden olarak stakerlar ve likidite sağlayıcılar için net getiride önemli bir artışa yol açacak. Önemli bir başka sebepte, airdrop olarak belirtilen ve geliştiricilere ait olan ödüllerinde düşüş yaşayacağı tahmin edilmektedir.

Üçüncü teklif ise superfluid risk faktörünü %25’e düşürmeyi amaçlıyor; bu da superfluid havuzlarda kilitli OSMO’nun %75’inin stake etmek için kullanılmasını sağlayacak. OSMO'nun planladığı bu olaydan kaynaklı superfluid airdropları'nın APR’sini ~%2 oranında artırırken, stake APR’sini ~%1,4 oranında azaltacağı belirtilmiştir.

Bununla birlikte, Osmosis 2.0'a geçişin OSMO tokenomikleri üzerinde önemli bir etkisi olacak. Token Unlocks analistleri ise olaya farklı bir açıklama getirdi. Kısmi stake yapan kullanıcılar için ödüllerde minimum seviyede azalma görülse de, enflasyon kaynaklı düşüş ve net getirideki artış sonucunda Osmosis ekosistemine fayda sağlayacağını belirtti.

Superfluid Staking ile Osmosis 2.0, Staker'lar ve Likidite Sağlayıcıları için Harika Fırsatlar Sunuyor

Superfluid Staking, Osmosis'te likidite sağlayıcıları ve staker'lar için harika bir fırsat sunuyor. Ancak, doğrulayıcıların kuralları ihlal etmesi veya zincire saldırmaya çalışması durumunda, stake edilen OSMO tokenlerinin slashing'e uğrama olasılığı vardır. Bu nedenle, Osmosis topluluğunun güvenliğini sağlamak için dikkatli bir şekilde hareket etmesi gerekiyor

Gelişmeler için takipte kalmayı unutmayın.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptohaberciniz.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


LATEST NEWS

LATEST NEWS

READ MORE
READ MORE
2023-05-09T20:27:04+03:00

Başlık

Go to Top