Grayscale SEC’e karşı kazandığı büyük zafer

  • Date: Ağustos 30, 2023
  • Categories:Genel

Grayscale SEC’e karşı kazandığı büyük zafer!

Grayscale SEC'e karşı kazandığı büyük zafer

Grayscale SEC’e karşı kazandığı büyük zafer

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Grayscale Yatırımları’nın Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir ETF’ye dönüştürme teklifini reddetme kararını gözden geçirmesi gerektiğine hükmetmesinin ardından ilk spot bitcoin borsa yatırım fonuna sahip olabilir. Bu hukuki zafer, ABD’de spot bir bitcoin ETF’nin yolunu açabilir. Savunucular uzun süredir, böyle bir ürünün genel halkın bitcoin’e doğrudan satın almadan veya muhafaza sağlayıcılarının iflası gibi potansiyel sorunlarla uğraşmadan yatırım yapmasını kolaylaştıracağını ileri sürdü.

SEC, şimdiye kadar gözden geçirdiği her ETF başvurusunu reddetti ancak yeni başvurucular başarı umuyor.

Temyiz Mahkemesi Yargıcı Neomi Rao, federal kurumların “benzer durumları benzer şekilde” ele alması gerektiğini ifade etti.

“Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Bitcoin için vadeli işlem fonunun ulusal borsalarda işlem görmesini onayladı ancak Grayscale’in bitcoin fonunu reddetti. Grayscale, önerdiği bitcoin borsa yatırım ürününün, bitcoin vadeli işlem borsa yatırım ürünleriyle benzer olduğunu ve NYSE Arca’da işlem görmesi gerektiğini savunuyor. Katılıyoruz,” dedi.

SEC, bu ürünleri neden farklı şekillerde ele aldığını açıklamadı, bu da Grayscale’in reddinin “keyfi ve kaprisli” olduğunu ekledi.

Bitcoin’in fiyatı, karar açıklandıktan sonra arttı. Kararda, sorunun SEC’in başvuruyu reddetmesinden çok, ajansın kendini doğru bir şekilde ifade etmemesi olduğuna dikkat çekildi. Grayscale SEC’e karşı kazandığı büyük zafer ile beraber önerdiği ETF’nin, son onaylanan Teucrium ve Valkyrie bitcoin vadeli ürünlerine benzer olduğunu yeterince savundu ve bu, “aynı düzenleyici muameleyi” hak ettiğini belirtti.

Karar, SEC’in Grayscale’ın ETF başvurusunu dönüştürme teklifini hemen onaylamasını istemedi, ancak başvuruyu tekrar gözden geçirmesi gerektiğini belirtti. Grayscale sözcüsü bu hareketi “Amerikalı yatırımcılar için dev bir adım ileri” olarak nitelendirerek, hukuk ekibinin fikri gözden geçirdiğini ve “SEC ile bir sonraki adımları takip edeceğini” ekledi. Twitter yeni adıyla bilinen X Sosyal medya gönderisinde, Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein bu ifadeyi yineledi. Grayscale SEC’e karşı kazandığı büyük zafer önümüzde ki günlerde Bitcoin adına hareketli bir piyasa olacağını ifade edebiliriz. Gelişme ve yeni detaylar için bizi takip etmeyi unutmayın.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptohaberiniz.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


LATEST NEWS

LATEST NEWS

READ MORE
READ MORE
2023-08-30T22:17:45+03:00

Başlık

Go to Top