Ethereum Test Ağı Şoku: Şangay Ne Durumda?

Shiba sisteminde Metaverse tanıtımı

Ethereum Test Ağı Şoku: Şangay Ne Durumda?

Ethereum (ETH) Merge güncellemesi başarılı şekilde olduktan sonra sırada ki yükseltmenin Şangay adı altında olduğu belirtilmişti. Ethereum Test Ağı Şoku: Şangay Ne Durumda? geliştirme aşamasında olan yükseltmede kritik durum taşıyan “Sepolia” yükseltmesinin test aşamasında ciddi önem taşıyan hatalar meydana geldi.

Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, Sepolia test aşamasında önem taşıyacak açıklamalarda bulundu. Ağ üzerinde stres testleri gerçekleştiği esnada senkronizasyon problemi ile karşılaştıklarını belirten Beiko, bu durumun 28 Şubat’ta tahmin edilen geçişin yükseltmeyi etkilemeyeceğini ifade etti.

Ethereum kullanan kullanıcıların para çekme işlemine olanak sağlayacak sistemin stres testi esnasında 600 bin doğrulayıcı simüle edildi fakat bu işlem sırasında Prysm ve Besu arasında senkron hatası gerçekleşti. Proof of stake (PoS) istemcisi olarak tanımlanan Prysm işlemlerin tamamlanması adına belirli sayıda cevap beklerken protokol onaylayıcı olarak benimsenen Besu ise iddia edilen yanıt sınırlaması sebebiyetinden dolayı senkronizasyon eşiğinin altına düştüğü ifade edilmekte.

Çözüm amaçlı yeterli cevap arzını tamamlamadığı ya da “eski” olduğu için tahmin edilen senkron problemi yaratan blok, işlemleri bozmadığı şekilde devre dışı bırakmanın etki göstereceği düşünülüyor.

Ethereum Test Ağı Şoku: Şangay Ne Durumda?

Ethereum geliştiricileri ile samimiyeti bilinen ünlü araştırmacı Christine Kim, bu konuyla ilgili içeriğinde test ağında oluşan problemin “hızlı şekilde sorun çıkarmadan çözülebileceğini” dile getirdi.

Ekipler konuyu çözüme ulaştırmaya ve test aşamalarına devam ederken bu hatanın Şangay yükseltmesine yarılanan yolda herhangi bir ileri tarihe erteleme yaşatması beklenmiyor.

Geliştirici Beiko yaşanan sorunlar adına açıklamaları şu şekilde:

Belirtilen zorluk, sert bir saldırı vektörünün ortaya şaşırtıcı olarak çıkmasıdır: bir sözleşme dağıtıp, depolama alanını belirli bir adımda sınırlayın ve sözleşmeyi yeniden dağıttığınızda, eski depolama verileri oradadır ve kötü niyetli kullanıcılar tarafından istismara her zaman açıktır.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapmış olduğunuz yatırım ve işlemlerden dolayı kâr veyahut zararınız yazar ve kriptohaberciniz.com sorumlu değildir. Yatırım olarak bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


LATEST NEWS

LATEST NEWS

READ MORE
READ MORE
2023-02-18T15:36:49+03:00

Başlık

Go to Top