Curve Finance’ın Güvenlik Açığı Tam Tamına 100 Milyon Dolar

Curve Finance’ın Güvenlik Açığı Tam Tamına 100 Milyon Dolar’dan Fazla Kripto Değerini Ortaya Çıkardı; Açıklama Sonrası CRV Tokenı Düştü

Curve Finance'ın Güvenlik Açığı Tam Tamına 100 Milyon Dolar

Curve Finance’ın Güvenlik Açığı Tam Tamına 100 Milyon Dolar

Popüler merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü olan Curve Finance’taki bir güvenlik açığı, protokolün likidite havuzlarından fonların tükenmesine neden olmuştur ve yaklaşık 100 milyon dolarlık fon halen risk altındadır.

Pazar günü atılan bir tweette, Curve ekibi, Vyper programlama dilinin 0.2.15 sürümünü kullanan havuzlarının “bir kısmının”, “düzgün çalışmayan bir reentrancy kilidi” nedeniyle sömürüldüğünü belirtti.

Ekip, “Durumu değerlendiriyoruz ve gelişmeler oldukça topluluğu bilgilendireceğiz,” şeklinde ekledi.

Pazartesi günü atılan başka bir tweette, Curve ekibi, bu güvenlik açığı sonucu şimdiye kadar hacklenen tüm havuzları listelemiştir.

Aynı zamanda kullanıcıları, USDT, WBTC ve ETH tokenlerini barındıran Arbitrum Tricrypto havuzundaki tüm fonları çekmeleri konusunda uyardı.

 

Şu an itibariyle, söz konusu Curve Finance’ın güvenlik açığı tam tamına 100 milyon dolar değerinde kripto paranın risk altında olup, bu tüm protokolün ünü için büyük bir risk oluşturmaktadır.

Curve Finance, likiditeyi yönetmek için otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanan kararlı paralar için merkeziyetsiz bir borsa (DEX) olarak, kripto alanında en sağlam projelerden biri olarak kabul edilmiştir.

Ancak, son olayların ardından Curve Finance’in yerel CRV tokeninin fiyatı piyasada büyük bir düşüş yaşamıştır.

Pazartesi günü basın zamanında, token, son 24 saat içinde %12 oranında düştü ve son 7 gün içinde %15’ten fazla değer kaybetti.

Son 12 ayda, CRV tokeni değerinin yarısından fazlasını kaybederken, Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi diğer büyük kripto varlıklarının fiyatı arttı.

crv'nin son 30 günlük grafiği Kaynak: CoinGecko

crv’nin son 30 günlük grafiği Kaynak: CoinGecko

Geçtiğimiz hafta, Era Lend ve Conic Finance’in fonlarının tükenmesinden sorumlu olduğunu belirttiği güvenlik açığı, Curve tarafından işaret edilenle aynı türdedir.

Buna ek olarak, bir white hat hacker, son hack olaylarının ardından Curve Finance’e yaklaşık 5,4 milyon dolar değerinde 2,870 ETH geri kazandırmıştır.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptohaberiniz.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


LATEST NEWS

LATEST NEWS

READ MORE
READ MORE
2023-09-01T18:55:48+03:00

Başlık

Go to Top