BİTCOİN İŞLEM ÜCRETLERİ 40$

BİTCOİN İŞLEM ÜCRETLERİ 40$ YÜKSELDİ!

16 Aralık 2023 Cumartesi günü Bitcoin işlem ücretleri 40$ yükseldi, Doğu Zaman dilimine göre saat 13:48’de bir işlem başına 40 doların üzerine çıktı. Bu, 8 Mayıs 2023 tarihinde 31 dolarlık ortalama transfer maliyetini aşan bir zirve oldu.

Bitcoin’in işlem ücretleri şu anda artış gösteriyor ve yazım sırasında öncelikli bir işlem 16 Aralık Cumartesi günü saat 14:00 civarında Bitcoin İşlem Ücretleri 40$. Madenciler, örneğin blok yüksekliği 821,485’in 7.314 BTC ücret içerdiği gibi, bu ücretlerden yararlanıyorlar; bu, 6.25 BTC blok ödülünün üzerinde bir miktar. Şu anda petahash başına saniyedeki (PH/s) hash fiyatı, günde 108 dolar civarında seyrediyor.

Bitcoin’in işlem ücretlerindeki bu son artış, 16 Aralık Cumartesi günü gözlemlendiği gibi, 2023’teki önceki 31 dolarlık transfer rekorunu önemli ölçüde aşıyor. Mempool alanından gelen verilere göre, yüksek öncelikli işlemler için insanlar sanal bayt başına 674 satoshi (sat/vB) harcarken, düşük öncelikli işlemler için maliyet 602 sat/vB veya 35.78 dolar civarında.

Özellikle, Cumartesi günü bazı işlemler 50 doların üzerine çıktı. Şu anda işlenmemiş sekiz blok bulunmaktadır, her biri yüksek öncelikli işlemlerle dolu. Ayrıca, 383,607 onaylanmamış bitcoin (BTC) işlemi mempool’da beklerken işlenmeyi bekleyen 311 blok bulunmaktadır.

Bu bekleyen bloklar, 531 megabaytın üzerinde blok alanına karşılık gelir ve ortalama on dakikalık blok aralığını dikkate alarak tahmini temizleme süresi iki gün üç saat civarındadır. Onchain BTC ücretlerindeki önemli artış, sosyal medyada bir dizi yorum ve tartışmayı ateşledi, birçok gözlemci durumu değerlendirdi.

“Ortalama Bitcoin işlem ücreti şu anda 50 dolar, onay bekleyen 300,000 işlem var. Bu saçmalığın ötesinde ve kullanılamaz,” dedi Blockchair’ın baş geliştiricisi Nikita Zhavoronkov. “Tarihsel olarak, bu nokta, insanların kitlesel olarak alternatif blok zincirlerine kaçmaya başladığı noktadır.”

Diğerleri yüksek ücretlerden oldukça memnundu. “Bitcoin’in bir güvenlik bütçe sorunu olduğunu söyleyen tüm [Ethereum] maxilerini hatırla? Düzelmiş durumda,” diye yazdı Dan Held, X’te paylaştı. Diğerleri layer two (L2) çözümlerini ve bunların sorunu hafifletebilecek olup olamayacağını tartıştı.

“Bitcoin ücretleri bugün 600 sat/vB’yi aştı. Bu, 1 yılda 600 kat artış demek,” dedi Stacks’in ortak yaratıcısı Muneeb Ali. “Ve geliştiricilerin Bitcoin üzerine inşa etmek isteyip istemediğini hâlâ tartışıyorsunuz, anon? Bitcoin L2’leri her geçen gün daha kritik hale geliyor.”

“Hem yüksek ücret ortamında L2’lerin çiçeklenmesini görmek harika olacak. Bence Bitcoin ücretleri, bunun gerçekleşmesi için bir kıyısına geldi,” diye yanıtladı Held, Stacks yöneticisinin X konuşmasına. “Ali ise karşılık verdi.”


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptohaberiniz.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


LATEST NEWS

LATEST NEWS

READ MORE
READ MORE
2023-12-17T03:43:20+03:00

Başlık

Go to Top